<%@ Language=VBScript %> www.energyweb.cz - 6.12. 2000 - Denní zpravodajství ze světa energetiky
středa 6.12.2000 :

tisk:
- Hezoučký: Za provoz Temelína odpovídá pouze ČEZ
- Rakušané nechtějí ustupovat ze svých požadavků
- Rakouští odpůrci Temelína chtějí získat proslulého advokáta Fagana
- Mezisklad má územní rozhodnutí
- Plyn bude příští rok o čtvrtinu dražší
- Na Novoroněžské jaderné elektrárně zjistili zvýšenou radiaciHezoučký: Za provoz Temelína odpovídá pouze ČEZ
Hospodářské noviny, 6.12., čtk


     Za provoz elektrárny zodpovídá podle českých zákonů její provozovatel, v případě Jaderné elektrárny Temelín (JETE) tedy a. s. ČEZ. V reakci na pondělní prohlášení ruského ministerstva jaderné energetiky, v němž se ruská strana zříká jakékoli odpovědnosti za další osud projektu jihočeské elektrárny, to včera řekl výkonný ředitel JETE František Hezoučký. Dodal: "Zodpovědnost ruské strany vyplývá jenom z kontraktu na projekt, který česká strana koupila a který byl dopracován generálním projektantem temelínské elektrárny, jímž je Energoprojekt Praha. Ten má celkovou zodpovědnost za projekt včetně správného zakomponování řídícího a kontrolního systému dodaného americkou firmou Westinghouse".
 (Souhrné informace: JE Temelín )


Rakušané nechtějí ustupovat ze svých požadavků
Právo, 6.12., Petr Pokorný


     Rakušané nehodlají ustupovat ze svých požadavků kladených české straně kvůli Jaderné elektrárně Temelín (JETE).
Nadále proto chtějí odstávku elektrárny, komplexní posouzení jejího vlivu na životní prostředí s mezinárodní účastí a sestavení nezávislé expertní komise.
Na pondělním setkání s novináři v rakouském Freistadtu to uvedl poslanec hornorakouského zemského sněmu a člen Česko-rakouského protiatomového výboru Otto Gumpinger. Reagoval tak na dotaz Práva, zda vláda Horních Rakous nehodlá před schůzkou premiéra Miloše Zemana s kancléřem Wolfgangem Schüsselem, která se má uskutečnit 12. prosince ve Vídni, své požadavky alespoň částečně zmírnit.
Zmocněnec hornorakouské vlády pro otázky jaderných zařízení v sousedních zemích Radko Pavlovec v této souvislosti naznačil, že určité ústupky očekává od české strany. "Naše pozice se nezměnila, ale nemyslím si, že jednání mezi Zemanem a Schüsselem skončí patem, na to už jsme došli moc daleko," prohlásil Pavlovec.
Obnovením blokád hraničních přechodů sice zatím Rakušané nehrozí, situace se však může změnit po už zmíněné vídeňské schůzce. ...


Rakouští odpůrci Temelína chtějí získat proslulého advokáta Fagana
Lidové noviny, 6.12., čtk


     Rakouští odpůrci Temelína včera oznámili, že se snaží získat pro svou věc proslulého amerického právníka Eda Fagana. Jak prohlásila představitelka salcburské protiatomové iniciativy Maria Fellnerová, odpůrci již navázali s Faganem první "slibný" kontakt a on "neřekl ne".
Fagan si získal celosvětové renomé jako advokát obětí nacismu, v poslední době zejména obětí nucených prací, kterým pomohl získat miliardové částky odškodného.
Podle rakouských odpůrců atomové energetiky by měl především uplatňovat jejich nároky na náhradu škod proti americkému koncernu Westinghouse v případě havárie Temelína. Westinghouse dodal do původně ruské jaderné elektrárny řídící, kontrolní a zabezpečovací systémy.
Rakouští ekologové připomínají, že již v roce 1994 podaly spolkové země Horní Rakousy, Salcbursko, Vorarlbersko a Vídeň, stejně jako 100.000 jednotlivých rakouských občanů na firmu Westinghouse "předběžnou žalobu", v níž vyčíslili výši náhrady škod v případě temelínské havárie na 4,2 bilionů šilinků.
Prosazení těchto případných nároků chtějí nyní rakouští odpůrci atomu svěřit do rukou Faganovi. Jeho jméno má podle Fellnerové především Westinghousu demonstrovat "vážnost situace" a americkou firmu přimět k tomu, aby vyvinula maximální úsilí o zajištění bezpečnosti české elektrárny.


Mezisklad má územní rozhodnutí
Hospodářské noviny, 6.12., čtk


     Konečné územní rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj o výstavbě nového meziskladu použitého jaderného paliva v elektrárně Dukovany, proti kterému není odvolání, nabylo v pondělí právní moci. Elektrárenské společnosti ČEZ se tak podle včerejšího sdělení jejího tiskového mluvčího Ladislava Kříže otevřela cesta pro přípravu stavebního řízení a vlastní výstavbu skladu. Ta by měla být podle Kříže dokončena nejpozději v březnu 2006 a zajistit by měl ukládání použitého jaderného paliva z Dukovan po roce 2005, kdy se současný mezisklad o kapacitě 600 tun zaplní.


Plyn bude příští rok o čtvrtinu dražší
Lidové noviny, 6.12., čtk


     České domácnosti zaplatí za plyn v příštím roce o 24 procent více než letos. Růst cen plynu se tak dále zrychlí. Letos platí domácnosti za plyn o patnáct procent více než v předchozím roce. O novém zvýšení rozhodlo ministerstvo financí, které ceny plynu stanovuje. Ministr financí Pavel Mertlík seznámil se svými záměry vládu toto pondělí. Důvodem výrazného zdražení plynu je vývoj na světových trzích. Cena této suroviny totiž letos šla podobně jako cena ropy výrazně nahoru.
Podrobnosti naleznete na www.lidovky.cz.


Na Novoroněžské jaderné elektrárně zjistili zvýšenou radiaci
Lidové noviny, 6.12., čtk


     V jednom úseku areálu Novoroněžské jaderné elektrárny v jižním Rusku byla v pondělí zaznamenána zvýšená radioaktivita. Jak včera sdělilo ruské ministerstvo pro mimořádné záležitosti, závada byla odhalena při radiační kontrole kanálu odpadních vod, které sem přicházejí ze dvou bloků.
Ministerstvo uvedlo, že tento úsek je nyní "uzavřen ostnatým drátem a opatřen výstražnými tabulemi a odebírají se vzorky vzduchu, vody a půdy." Příčiny zvýšené radiace zatím nejsou známy.
Novoroněžská jaderná elektrárna leží necelých 800 kilometrů jižně od Moskvy a má v provozu tři reaktory. Původně jich tam pracovalo pět.