dnes je sobota 23. října 2021, svátek má Teodor  12:45  
    Encyklopedie Energie  -> Slovník
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka
Vyhledávání
CANDU
Na reaktoru typu CANDU (Canada Deuterium Uranium) je založená jaderná energetika Kanady. Jedná se o reaktor, který jako jaderné palivo využívá přírodní uran a jako chladivo a moderátor slouží těžká voda. Aktivní zóna reaktoru CANDU je umístěna v horizontálně položené nádrži (válci) z nerezové oceli, která je zaplněná těžkou vodou. Vnější povrch nádrže je obklopen betonovou vodotěsnou konstrukcí, ve které se nachází voda představující vlastně tepelnou a biologickou ochranu. Horizontálně rozložené pracovní kanály jsou tvořeny palivovými kazetami a výměna paliva se realizuje za provozu reaktoru tak, že se z jedné strany kanálu vkládá čerstvá kazeta a vyhořelá kazeta je tím z druhé strany vytlačována. Chladivo protéká kanály, v parogenerátoru předává svoje teplo pracovní látce sekundárního okruhu (obyčejné vodě) a vrací se zpět do reaktoru. Moderátor se nachází v mezikanálovém prostoru.

Tento typ reaktoru je fyzikálně velmi stabilní a bezpečný. Byl vlastně zkonstruován pro podmínky Kanady, která má značné zásoby uranu a dostatečné kapacity pro výrobu těžké vody. Kanada však také “vyváží“ svojí reaktorovou technologii do zahraničí jako například do Rumunska, kde byl v prosinci 1996 uveden 1.blok pětiblokové JE Cernavoda (nebo též Černa Voda) do komerčního provozu. Další země, kde se provozují různé modifikace tohoto typu reaktoru jsou Indie, Jižní Korea a Argentina.


Viz.Tab.1 : Označení jednotlivých typů reaktorů

Viz.Tab.2 : Odhad nákladů na konečnou likvidaci komerčních jaderných elektráren

Viz.Tab.3 : Vývoj světových rekordů v délce nepřetržitého provozu reaktoru


© Copyright Simopt, s.r.o. 1999 - 2002

simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
30392228

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.