dnes je sobota 23. října 2021, svátek má Teodor  13:00  
    Encyklopedie Energie  -> Slovník
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka
Vyhledávání
DOPRAVA ROPY
Ropa se z míst svojí těžby do míst spotřeby dopravuje prakticky třemi způsoby - po železnici
v cisternových vagónech, ropovody nebo vodní cestou v tankerech.

Celková délka všech ropovodů světa představuje řádově statisíce kilometrů. K nejznámějším světovým ropovodům patří 2 190 km dlouhý Big Inch v USA, vedoucí z nalezišť v Texasu do rafinerii v Pensylvánii, kanadský ropovod společnosti Interprovincial, který vede z Edmontonu
v Kanadě přes Chicago v USA do kanadského Montrealu a měří 3 787 km, ropovod Trans Arabian o délce 1 700 km, vedoucí z oblasti Bahrajnu v Perském zálivu přes Saúdskou Arábii ke Středozemnímu moři, aljašský ropovod, který vede od ložisek v zátoce Prudhoe na severu
do přístavu Valdez na jihu a je 1 287 km dlouhý. Za nejdelší ropovod světa je označován ruský ropovod Družba v délce 5 502 km. Vychází z Kujbyševa na Volze a vede na západ, v běloruském Mozyru se dělí na dvě větve - severní směřuje do Polska a bývalé NDR, jižní přes Užhorod na Slovensko, kde se v Šahách opět rozděluje do tří větví: jedna vede do Bratislavy, druhá do Záluží u Mostu v ČR a třetí do Budapešti.
Co se týká tankerů, tak jejich množství a velikost neustále roste a dnes jich po světových mořích a oceánech plují řádově tisíce. Největším tankerem je japonský Jahre Viking. Po různých rekonstrukcích je jeho nosnost přes 564 000 DWT (dead weight tons - celková nosnost lodi v tunách), ponor přes 24 m, šířka přes 68 m a délka 485 m. Již v roce 1987 bylo uváděno, že na světě je v provozu 700 supertankerů s nosností nad 200 000 DWT a další údaj uvádí, že k 1.1.1992 bylo celkově v provozu 6 035 tankerů.
Při narůstajícím množství a velikosti ropných tankerů a stále houstnoucí lodní dopravě po moři dochází poměrně často k haváriím a následným ekologickým škodám způsobených uniklou ropou. K největší havárii způsobené ztroskotáním jediného tankeru došlo v roce 1978 u skalnatého pobřeží francouzské Bretaně. Z obřího tankeru Amoco Cadiz vyteklo do moře všech 1,6 milionu barelu ropy, která vytvořila mezi Francií a Anglií skvrnu ropy tlustou místy až 30 cm. K největšímu úniku ropy při její přepravě po moři však došlo ve stejném roce po srážce lodí Atlantic Express a Aegean Captain v blízkosti Trinidadu a pobřeží Tobaga, kdy se do moře vylilo z obou tankerů dohromady 2,2 milionu barelů ropy. Největší útok na ekologický systém byl uskutečněn v roce 1990, kdy irácká vojska diktátora Saddáma Husajna při odchodě z Kuvajtu zapálila stovky kuvajtských ropných vrtů a vypustila do moře asi 6-8 milionů barelů ropy.

Ropovody


© Copyright Simopt, s.r.o. 1999 - 2002

simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
30392440

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.