dnes je čtvrtek 28. října 2021, svátek má Státní svátek  11:15  
    Encyklopedie Energie  -> Slovník
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka
Vyhledávání
ELEKTROCHEMICKÝ AKUMULÁTOR
Pokročilé elektrochemické akumulátory využívají ke své činnosti různé typy elektrod a elektrolytů, které jsou odlišné od používaných v olověných akumulátorech. Princip akumulátoru spočívá v přeměně elektrické energie v energii chemickou akumulátorového média. Všeobecně platí, že pokročilé elektrochemické akumulátory jsou oproti stejně těžkým olověným akumulátorům několikanásobně výkonnější, snáší řádově vyšší počet nabíjecích cyklů a nabíjí se podstatně rychleji. Mezi nedostatky můžeme uvést tzv. paměťový efekt u některých z nich (např. u nikl-kadmiových akumulátorů) a zejména vysokou cenu z důvodu použití vzácných kovů.

Typy elektrochemických akumulátorů - nikl-ocelové, nikl-kadmiové, nikl-metalhydridové, lithium-iontové, zinko-vzdušné, sodíko-sírové, stříbro-zinkové, stříbro-kadmiové. Nejvyšší počet nabíjecích cyklů (až tři tisíce) a ultrarychlé nabíjení (pod 1 hodinu) mají nikl-kadmiové akumulátory. Sodíkovo-sírové akumulátory, pracující při teplotě okolo 300 °C, překonávají svým výkonem 300 W/kg trojnásobně výkon stejně těžkých akumulátorů olověných. V jaderných elektrárnách se pro zajištěné napájení bezpečnostně významných zařízení používají akumulátory s kapacitou až 1200 Ah.© Copyright Simopt, s.r.o. 1999 - 2002

simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
30550852

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.