dnes je pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš  5:35  
    Encyklopedie Energie  -> Slovník
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka
Vyhledávání
SPOTŘEBA ELEKTRICKÉ ENERGIE
Spotřeba elektrické energie celosvětově trvale roste. Mnohoúčelovým využíváním elektrické energie ve všech sektorech (elektrické spotřebiče, osvětlování, elektronika, výroba, topení atd.) její podíl na celkové spotřebě energie ve světě trvale roste a dnes tvoří asi 15 % oproti 10 % v roce 1970. Spotřeba elektrické energie je rozdělená ve světě velmi nerovnoměrně a kolísá v závislosti od regionu. Krajiny OECD, které dnes tvoří asi 16 % světové populace, spotřebují přibližně 60 % světové výroby elektrické energie. Světový průměr spotřeby elektrické energie na 1 obyvatele je 2 235 kWh, ale v USA je to 12 300 kWh, v krajinách Evropské unie 5 800 kWh, v Latinské Americe jenom 1 455 kWh, v Ázii (kromě Japonska) 590 kWh a v Africe jenom 500 kWh.
Spotřeba elekrické energie do značné míry závisí na ekonomickém rozvoji země. Například zejména kvůli stagnaci výroby spotřeba v České republice v roce 1998 nerostla, ale naopak klesla o téměř dvě procenta. Pro nejbližší léta se očekává pouze její mírný nárůst.


Rozdělení spotřeby energie

Průměrné rozdělení spotřeby energie
v domácnostech ČR.© Copyright Simopt, s.r.o. 1999 - 2002

simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
30278375

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.