dnes je čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila  21:25  
    Encyklopedie Energie  -> Pokusy
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka
CHVĚJÍ SE VÁM RUCE? 

   Jednoduchým elektrickým obvodem můžete zjistit svou zručnost, rychlost a pevnou ruku. Možná budete překvapeni, jak obtížné je pohybovat předmětem po přesně určené dráze.

Základní potřeby:

  • podložní prkénko a svorka
  • neizolovaný měděný drát
  • zvonek, bzučák nebo žárovka
  • ohebné měděné lanko
  • plochá baterie

Sestavení pomůcky:

   Silný měděný drát o délce asi 50 cm a průměru 2 mm nejsnadněji získáme odizolováním vodiče, který koupíme v elektroprodejně. Plastovou izolaci buď opatrně po malých kouscích odřežeme, nebo ji nahřejeme nad plamenem a změklou izolaci po částech stáhneme z vodiče. Na jednom konci vodiče uděláme trojúhelníkovou základnu pro upevnění na podložní prkénko, druhý konec spilujeme do kulata. Ohýbáním vytvoříme z drátu libovolný obrazec a drát přišroubujeme třemi vruty s podložkami na prkénko. Prkénko pak svorkou pevně uchytíme ke stolní desce a na drát navlékneme obyčejný klíč s napojeným měkkým měděným lankem. Zapojíme celý obvod s plochou baterií a zvonkem (bzučákem nebo malou žárovkou v objímce) a můžeme
začít hrát ...

Hra spočívá v tom, že musíme co nejrychleji vyvléknout klíč ze zprohýbaného drátu, ovšem bez dotyku klíče a drátu. Zazní-li zvonek nebo zabliká žárovka, znamená to dotyk a hráč je vyřazen ze hry. Vítězí ten, kdo nejrychleji a bez dotyku vyvlékne klíč. Obtížnost hry můžeme měnit různým vytvarováním drátu nebo použitím klíčů s různě velkými oky.

 

Jiná varianta - ochrana před zloději

   Spojením elektrického obvodu můžeme také vyvolat poplach při otevření dveří, vniknutí do prostoru letního tábora apod. Možností je celá řada, základem je vždycky nenápadně ukrytý prvek, který sice v klidovém stavu obvod rozpojuje, ale vniknutím do chráněného prostoru se obvod spojí a zazní poplašný zvonek nebo siréna. Dvě možnosti jsou znázorněny na obrázcích.

   V prvním případě je přes hlídaný prostor natažený nenápadný provázek, na jehož konci je uvázaný kartonový obdélníček (vystřižený třeba z pohlednice). V klidovém stavu karton odděluje dva pružné kontakty, obvod je rozpojený a zvonek je v klidu. Zakopne-li nevítaný návštěvník o provázek, vytrhne karton, kontakty spojí obvod a zvonek upozorní na vetřelce.
   Druhý obvod signalizuje otevřené dveře: nevodivý kolík při zavřených dveřích zapadá mezi dva pružné kontakty přišroubované na zárubeň a rozpojuje signalizační obvod. Otevřením dveří se oba kontakty spojí a zvonek zvoní, dokud dveře zase nezavřeme.
simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
29285402

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.