dnes je čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila  20:43  
    Encyklopedie Energie  -> Pokusy
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka
REAKTIVNÍ PARNÍČEK 

   Většina lodí je poháněna lodním šroubem, který vynalezl náš rodák Josef Ressel. Některé rychlé čluny mají místo lodního šroubu trysky, ze kterých proudí velkou rychlostí voda a pohání člun.

Základní potřeby:

  • prkénko 25 x 7 x 2 cm
  • mosazná trubička (délka 60 cm, průměr 3 mm)
  • plechová miska
  • pevný líh

Stavba parníčku:

   Z prkénka vyřežeme tvar loďky a v zadní části uděláme zářezy pro těsné zasunutí vývodů parního reaktivního motorku. Uprostřed paluby hřebíčkem upevníme plechovou misku pro pevný líh. Nejsložitější operací je zhotovení motorku z mosazné trubičky, kterou si obstaráme v modelářské prodejně. Z trubičky vytvoříme spirálu se třemi nebo čtyřmi závity s dostatečně dlouhými vývody. Místo navíjení trubičky na na válcový trn zvolíme metodu sice pomalejší, ale zato jistější: asi 12 cm od jednoho konce začneme trpělivě úzkými plochými kleštěmi kousek po kousku ohýbat trubičku na požadovaný průměr spirály. Tímto způsobem se vyhneme možnému nalomení a ucpání trubičky, ke kterému by mohlo dojít při navíjení. Koncové úseky trubičky vytvarujeme podle náčrtu, nasuneme do zářezů a vlepenými klínky ustavíme spirálu tak, aby pevně držela ve výšce asi 1 cm nad dnem misky.

   Do misky vložíme polovinu kostky pevného lihu, loďku položíme do vany nebo umývadla s vodou a líh zapálíme. Po dostatečném zahřátí spirály se začne loďka nejprve zvolna a pak rychleji pohybovat po hladině. Když pod vodou ke koncům trubičky přiložíme prst, ucítíme na něm jemné pulzování vody, která vyvolává pohyb loďky. Aby motorek rychleji "nastartoval", můžeme ještě před položením loďky na vodu vstřiknout do trubičky injekční stříkačkou nebo kapátkem trochu vody.

Po tomto předběžném vyzkoušení loďku necháme dobře vyschnout a její dřevěné části natřeme vodovzdornou barvou podle vlastní fantazie. Možná si také uděláte různé palubní nástavby, ale počítejte s tím, že hořící líh je může ohrožovat. Nejlepším materiálem je proto tenký hliníkový plech.

 

Trochu fyziky:

   Funkce motorku je založena na reaktivním působení vody proudící z konců trubičky. Na začátku se vzduch ve spirále silně zahřeje, zvětší svůj objem a část ho unikne z trubičky do vody. Na jeho místo se nasaje trochu vody, ta se ve spirále částečně změní v páru, která část horké vody opět prudce vytlačí ven. Na její místo se nasaje chladná voda a celý cyklus se opakuje. Pulzováním vody vzad se loďka podle zákona akce a reakce pohybuje vpřed. Jestliže před zapálením lihu vstřikneme do spirály trochu vody, odpadne počáteční fáze zahřívání vzduchu a voda začne z trubice pulzovat dříve.

simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
29284988

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.