dnes je čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila  21:55  
    Encyklopedie Energie  -> Pokusy
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka
OTÁZKY A ODPOVĚDI 

   Elektrické obvody spojují elektrárny s domácnostmi a továrnami v celé zemi, elektrický obvod tvoří i koleje a troleje tramvají a elektrických lokomotiv, jednoduchý elektrický obvod ti může pomoci při opakování násobilky nebo anglických slovíček.

Základní potřeby:

  • překližková deska, laťka
  • 20 mosazných šroubků s maticemi
  • vodiče
  • malá žárovka 3,5 V s objímkou
  • plochá baterie
  • karty s otázkami

Sestavení pomůcky:

   V překližkové desce vyvrtáme dvě rovnoběžné řady otvorů, zasuneme do nich mosazné šroubky a upevníme je maticemi. Na přední stěnu přišroubujeme objímku žárovky a dvě zdířky. Zdířky a žárovku spojíme vodičem a připojíme k nim dva delší ohebné vodiče (lanka) s banánky na jednom konci. Při vzájemném dotyku banánků se musí žárovka rozsvítit.

Připravíme si karty z kladívkového papíru, na každé napíšeme v levém sloupci 10 otázek, v pravém v přeházeném pořadí 10 odpovědí. Na zadní stěně spojíme šroubky sloupce otázek se šroubky správných odpovědí kousky vodičů, uchycených ke šroubkům maticemi. Kartu s otázkami uchytíme k desce kolíčkem na prádlo.

   Zkoušený kamarád se dotkne jedním banánkem šroubku u otázky a druhým se dotkne šroubku u odpovědi, která je podle jeho mínění správná. Odpoví-li správně, žárovka se rozsvítí, protože spojovací vodič na zadní straně desky uzavře elektrický obvod. Po čase bude třeba změnit pořadí odpovědí změnou propojení šroubků a připravit nové zkoušecí karty.

 

Elektrický obvod:

   Nejjednodušší elektrický obvod je tvořen zdrojem (v našem případě plochou baterií), spotřebičem (zde je jím malá žárovka) a spojovacími vodiči. Správným propojením šroubků otázky a odpovědi začne obvodem procházet elektrický proud a rozsvícená žárovka signalizuje správnou odpověď. V praxi se používají i mnohem složitější elektrické obvody, jejich jednotlivé prvky mohou být zapojeny např. sériově nebo paralelně. Při stavbě našeho zkoušecího stroje se naučíme sestavovat jednoduché elektrické obvody.  

simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
29285729

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.