dnes je čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila  20:02  
    Encyklopedie Energie  -> Pokusy
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka
TELEFON 

   Dnes už se bez telefonu skoro neobejdeme, mobilní telefon dokonce provází některé lidi ve dne, v noci. Pro přísně tajné rozhovory s kamarádem ze sousedství si však raději nainstalujeme soukromou telefonní linku.

Základní potřeby: (pro jednu stanici)

  • mikrofonní a sluchátková vložka (nebo mikrotelefon)
  • bzučák nebo zvonek
  • tlačítko
  • pákový přepínač
  • 2 zdířky
  • plochá baterie

Konstrukce telefonu:

   Pro vzájemné spojení budeme potřebovat dvě shodné telefonní stanice. Tato konstrukce je určena už zkušenějším kutilům, začátečníci by se měli obrátit o pomoc na učitele fyziky, zkušenější kamarády nebo dospělé. V některých prodejnách s elektromateriálem jsou k dostání náhradní mikrofonní a sluchátkové vložky, které jsou základem našeho jednoduchého telefonu. Mikrofoní a sluchátkovou vložku, zvonek (bzučák), pákový přepínač, tlačítko a plochou baterii zapojíme podle schématu. Nejsložitější částí konstrukce bude asi pákový přepínač, na který zavěšujeme nebo odkládáme mikrotelefon.

   Konstrukční provedení telefonního přístroje může být různé:

  • obstaráme-li si běžné telefonní sluchátko (správně se mu říká mikrotelefon, v plastové rukojeti je na jednom konci mikrofoní, na druhém sluchátková vložka). Přístroj zabudujeme do vhodné dřevěné nebo plastové krabičky, výstupní zdířky zřetelně označíme např. písmeny A, B.
  • jinou konstrukční možností je oddělení mikrofonu a sluchátka, jak tomu bylo u prvních telefonů. Mikrofon přichytíme k základní desce, sluchátko umístíme do vhodné krabičky s malým ouškem. Na obrázku je znázorněna možná konstrukce přepínače: jeho páka je z mosazného nebo měděného plechu a je volně pohyblivá kolem mosazného šroubu. Mezi základní desku a páku vložíme při montáži mosaznou podložku. Oba kontakty jsou tvořeny úhelníčky ze stejného plechu, zavěšené sluchátko způsobí, že páka se dotýká dolního z nich. Gumička nebo jemná pružinka zajišťuje, že po sejmutí sluchátka se páka přesune k hornímu úhelníčku.

   Zhotovíme 2 shodné stanice a propojíme je dvěma vodiči, ovšem pozor: zdířka A první stanice musí být spojena se zdířkou B stanice druhé, zdířka B první stanice se zdířko A druhé stanice. Jinými slovy - spojovací vodiče mezi stanicemi musí být "překřížené", aby byly při hovoru obě baterie zapojeny do série.

Schématem krok za krokem:

   Na začátku jsou obě stanice v klidu, sluchátka jsou zavěšena na pákách přepínačů P1 a P2 . Když chceme zavolat ze stanice 1 do stanice 2, stiskneme tlačítko T1 a oba zvonky zvoní. Když oba účastníci zvednou sluchátka a odlehčí páky přepínačů, spojí se obvody baterie - mikrofon - sluchátko obou stanic a můžeme si sdělovat svá tajemství. Po zavěšení obou sluchátek jsou obě stanice opět v klidu a připraveny pro další spojení.

 

Trochu historie:

   První, ještě velmi nedokonalý telefon zkonstruoval v roce 1876 americký profesor Alexander Graham Bell. Ve svém přístroji používal mikrofon, který vynalezl roku 1861 J.P.Reis. Reis už v roce 1860 vytvořil slovo telefon tím, že spojil dvě řecká slova télé (daleko) a fóne (zvuk). Velkým pokrokem v konstrukci telefonu byl vynález uhlíkového mikrofonu (D.E.Hughes, 1878). První oboustranný telefonní hovor byl uskutečněn 9. října 1876 mezi Bostonem a dvě míle vzdáleným Cambridge. V roce 1899 byla ve Spojených státech uvedena do provozu první telefonní ústředna a telefon začal dobývat svět. Významným pokrokem v telefonním spojení je využívání telekomunikačních družic, digitálních ústředen a mobilních telefonů.

simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
29284561

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.